ビズン

Coś dla Amosowów.

Porady. Zarówno teraz, jak i w momencie publikacji zupełnie bezwartościowe:)

--== WRÓĆ ==--

W tym nie-za-długim artykule postanowiłem przedstawić kilka prostych pomysłów na wyciśnięcie jeszcze więcej i ułatwienie sobie jeszcze bardziej pracy z AMIGĄ.

Na początek sztuczka dla ludzi o zapędach masochistycznych - czyli dla piszących dema w AMOSie:

Kiedy byłem na "GELLOWEEN PARTY 94" w Bydgoszczy (oj, stare dobre czasy...) jedna z prac na DemoCompo była programem w Amosie. Poza kilkoma prostymi efektami na rotację palety i kombinację funkcji RAINBOW i APPEAR była tam wektorówka na cztery glanzowane twarze1, tunel z 1024 punktów i flash co 3 ramki. Szczególnie ten ostatni efekt mnie rozbawił. Przecież można to było zrobić tak prosto!

Pewnego razu robiłem doświadczenia z pewnym programikiem; nie wdając się w szczegóły powiem, że procedura rysowała jako efekt końcowy poziome linie -- co drugą. Ciekawą rzeczą jest to, że gdy otworzyłem ekran w INTERLACE rysunek zaczął migać, i to dokładnie co ramkę!2

Tak więc, aby zrobić flasha, migającego napisami i pozdrowieniami z całkiem przyzwoitą prędkością należy po prostu otworzyć ekran w 2Col i Interlace, przechować sobie gdzieś w pamięci ekran pokryty poziomymi liniami co drugi pixel, a potem ładować to na ekran główny i nakładać na to litery (font wysokości co najmniej 64) za pomocą funkcji EOR, lub nawet zwykłym NOT'em, co jedną sekundę (aby można było w ogóle coś przeczytać).

I mamy, co chcieliśmy -- niby AMOS, a rezultat jak przy najszybszych procedurach w Assemblerze. Niestety, sztuczka ta nie wychodzi na nowych tysiącdwusetkach z systemem KS v3.1 -- AMOS po prostu NIE CHCE w żaden sposób otworzyć na nich trybu INTERLACE (załadowanie emulatora 1.3 lub 2.04, bądź wstawienie pzełącznika ROMów niweluje ten problem).

Następny tips dotyczy całkiem innej branży i jest skierowany do nałogowych użytkowników edytora CED.

Podczas pisania tekstu formatowanego pod wydruk 120 lub 180 kolumn miło jest widzieć cały wiersz na ekranie. Niestety, w A500 nie można otworzyć ekranu w trybie SuperHires (1280*256). Ale można sobie poradzić w inny sposob: ja z robiłem sobie po prostu font o szerokości 5 pixeli (można tego dokonać nawet za pomocą systemowego FED'a); było trochę kłopotu z 'M', 'W', 'm', 'w', 'e' i '&'; ale za to teraz przy drukowaniu z gęstością 15cpi widać pełne 125 kolumn na ekranie. Aby edytor otwierał się w tej konfiguracji należy zgrać nasz font na dysk z edytorem (font musi być typu FIXED), następnie po uruchonieniu CEDa ładujemy go za pomocą ENVIRONEMENT/LOAD DISK FONT, potem ustawiamy prawy margines na 120 znaków, włączamy opcją Word Wrap i zapisujemy konfigurację.

(c)1995
Iego Ferromagnetyczność


1tzw. Glenz-Vector, czyli animowana wektorowo bryła o półprzezroczystych ścianach

2Wynika to ze specyfikacji trybu Interlace: w jednej ramce wyświetlane są nieparzyste linie obrazu, w drugiej parzyste i tak na przemian.


--== WRÓĆ ==--